Wielkanoc w stylu biol-chema, czyli o symbolach Wielkiej Nocy okiem biologa


Bazie kotki, kurczaki wykluwające się z kolorowych pisanek, króliczki, zajączki... Wymieniać można w nieskończoność rzeczy, które kojarzą się ze świętami Wielkanocnymi. Czy są one czymś więcej niż tylko symbolami świąt Wielkiej Nocy?

Kolorowe palemki z Niedzieli Palmowej wyglądają niezwykle. Przyciągają wzrok swoimi barwami, a niejednokrotnie również wysokością. Jak jednak naprawdę nazywają się niektóre z roślin, które użyjemy w naszej palmie? 

Wierzba biała
Bazie kotki to potoczna nazwa gałązek wierzby z kwiatami 
zebranymi w tzw. kotki czy bazie. Najpopularniejszym gatunkiem wierzby w Polsce jest wierzba biała (Salix alba L.). Można ją zobaczyć w wielu miejscach naszego kraju, lecz najlepiej czuje się w klimatycznym otoczeniu cicho szumiącej rzeki lub strumienia, spokojnego jeziora, podmokłej łąki bądź wilgotnego lasu. Ma wydłużone liście o lancetowatym kształcie i delikatnie piłowanym brzegu. Po odwróceniu liścia wierzby ujrzymy srebrzyste włoski. Jesienią zmieniają kolor na żółty.

Poza wierzbą białą często spotkamy również wierzbę płaczącą, wierzbę iwę, wierzba purpurowa czy wierzbę szara (nie mylić z siwą).

Malutkie żółte kwiatki rosnące na krzewach, powodując że wyglądają wtedy jakby zostały obsypane deszczem złocistych kwiatków (zupełnie jak w jednej piosence pewnego zespołu (wtajemniczeni może skojarzą ;)). Zna, a przynajmniej kojarzy je chyba każdy. Forsycja (Forsythia Vahl). Nieodzowny zwiastun wiosny. Jest to nazwa rodzajowa (co łatwo wywnioskować po jednoczłonowej nazwy). Obejmuje 8 różnych gatunków, lecz nie będziemy się w nie zagłębiać (chyba że ktoś jest zainteresowany, wtedy odsyłam do źródeł). Ma charakterystyczne, żółte kwiaty, mające po 4 płatki, które zebrane są po 2 na pędach. Ma drobne, wąskie, pojedyncze liście. W przeciwieństwie do wierzb nie lubi wilgotnego otoczenia. Poza tym drobnym wyjątkiem może rosnąć wszędzie, nawet na ubogich glebach. Najbardziej jednak lubi miejsca pełne słońca, w takich miejscach ma najwięcej kwiatów.


Gryszpan to inna nazwa bukszpanu (Buxus L.). Jest to zimozielone drzewo lub krzew o drobnych zielonych listkach. Najpopularniejszym w Polsce gatunkiem jest Buxus sempervirens L. Bukszpany (tak jak forsycje) lubią kąpać się w lekkim słoneczku. 



Przyciągające wzrok bogactwem barw i wzorów pisanki zawsze wyglądają atrakcyjnie w koszyczku obok mazurka i wędliny, a potem na stole wielkanocnym. Co jednak kryją one pod swoją kolorową skorupką? 


Zacznijmy od samego środka, czyli - tarczki zarodkowej. Znajduje się ona na środku żółtka. To właśnie z niej rozwinie się kurczak, którego zarodek będzie czerpał substancje odżywcze z żółtka. Dzięki skrętkom białkowym (mądrzej brzmiącą nazwa to chlazmy) żółtko jest utrzymywane w tym samym położeniu. Wokół niego znajduje się białko. Pełni ono funkcję ochronną oraz jest magazynem wody i innych substancji dla zarodka. Białko otaczają dwie płony pergaminowe z komorą powietrzną w jednej z nich. Na zewnątrz znajduje się wapienna skorupka, która ma chronić młodego ptaka przed urazami, a którą my farbujemy.

Na koniec już zupełnie na luzie opiszmy sobie budowę wielkanocnego zajączka. Otoczony jest on kolorowym sreberkiem, pełniącym funkcję ochronną dla warstwy czekoladowej, skrywanej pod spodem. W środku najczęściej pusty skrywa wiele miłości. Ewentualnie większe pokłady czekolady.

Wszystkim Wam życzę na koniec mojego wpisu cudownych świąt Wielkanocnych spędzonych w rodzinnej atmosferze i fajnego zajączka (nie tylko tego czekoladowego ;) )




Źródła:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wierzba
https://ogrodniktomek.pl/2012/04/forsycja-wiosenne-zloto-krze/
https://pl.wikipedia.org/wiki/Forsycja
https://www.ogrodowisko.pl/artykuly/5-uprawa-bukszpanow
https://pl.wikipedia.org/wiki/Bukszpan

Brak komentarzy