Nie siadaj na betonie, bo dostaniesz wilka!


Wielokrotnie to słyszeliśmy: "Nie siedź na betonie, bo dostaniesz wilka!". Czym jest jednak owy wilk i czy naprawdę siedzenie na betonie może go wywołać?

Wilk to potoczna nazwa na schorzenia zwane zapaleniem cewki moczowej i zapaleniem pęcherza moczowego. są to najczęstsza z chorób układu wydalniczego. Objawiają się częstym parciem na mocz, którego oddawanie jest bardzo bolesne, przez co oddawany jest w małych ilościach, co znowu powoduje parcie na mocz. Często towarzyszy im gorączka. Przy podejrzeniu zapalenia pęcherza moczowego wykonuje się również analizę moczu. Potwierdzą się one, jeśli w moczu znajdziemy białka, nabłonki, leukocyty, erytrocyty oraz bakterie. Dodatkowo, szczególnie przy krwawym zapaleniu, zmieni się barwa moczu, będzie on wyglądał jak popłuczyny mięsne.


Zapalenie cewki moczowej łatwo powoduje zapalenie pęcherza moczowego. Znaczenie częściej występuje u kobiet, których cewka moczowa jest znacznie krótsza niż u mężczyzn (żeńska cewka moczowa - ok. 4 cm, męska cewka moczowa - ok. 18 cm).

Chorobie tej sprzyjają inne choroby, takie jak przerost prostaty, zwężenie cewki moczowej, porażenne zwiotczenie warstwy mięśniowej pęcherza moczowego itd., różnego rodzaju manipulacje i zabiegi w cewce moczowej, brak higieny osobistej, picie małej ilości płynów czy powstrzymywanie się przed oddaniem moczu oraz przeziębienie układu moczowego, który staje się wtedy wrażliwszy i bardziej podatny na wszelkie infekcje.

Chorobę tę w 90% przypadków wywołują bakterie  Escherichia coli (E. coli). Jest to bakteria przebywająca w naszych jelitach grubych. Jeśli przedostanie się z odbytu do naszej cewki moczowej wywołuje nieprzyjemne objawy. Mówimy wtedy o niepowikłanym zakażeniu układu moczowego.

10% przypadków wywołują inne drobnoustroje razem z innymi patologicznościami, np. kamicą nerkową, przerostem prostaty czy cukrzycą.

Po rozpoznaniu przez lekarza u pacjenta zapalenia pęcherza moczowego przepisany zostaje antybiotyk. Dodatkowo stosuje się również leki moczopędne.

Choroba nie jest zwykle groźna i jest dość łatwa do wyleczenia, jednak (jak to zwykle bywa) są wyjątki. Nieleczone lub źle leczone zapalenie cewki moczowej lub pęcherza moczowego prowadzi do zapalenia nerek. Ich powikłaniem może być:kamica moczowa, torbiele, zapalenie gruczołu krokowego, czyli prostaty. U kobiet w ciąży zapalenie pęcherza moczowego może być przyczyną wcześniejszego porodu lub niskiej masy urodzeniowej dziecka.
Jeśli lekarz podejrzewa powikłania może zlecić również USG nerek i dróg moczowych, urografię (która również jest badaniem radiologicznym, na którym uwidacznia się nerki oraz drogi wyprowadzające mocz w celu oceny ich pracy) lub tomografię komputerową. U większości przypadków jednak wystarczają podstawowe metody leczenia.

Czy nasze babcie miały racje mówiąc o "wilku"? Prawdopodobnie tak. Zimno nie jest bezpośrednią przyczyną zapalenia pęcherza moczowego, jednak może osłabić go, przez co zostanie łatwiej zaatakowany przez drobnoustroje.
Trzymajcie się cieplutko!


Źródła:
  • https://nefrologia.mp.pl/choroby/chorobyudoroslych/51947,zakazenie-ukladu-moczowego
  • https://www.medme.pl/artykuly/mity-medyczne-nie-siadaj-na-betonie-bo-dostaniesz-wilka,34858.html
  • "Domowy poradnik medyczny" pod redakcją Kazimierza Janickiego


1 komentarz: