O najważniejszym związku dla każdego organizmu słów kilka


Woda – najważniejszy związek chemiczny w życiu każdego organizmu. Pełni wiele funkcji: jest uniwersalnym rozpuszczalnikiem dla wielu substancji, umożliwia termoregulację ciała dzięki dużemu ciepłu właściwemu, pozwala na przemieszczanie się małych organizmów po jej powierzchni dzięki wysokiemu napięciu powierzchniowemu, siły adhezji i kohezji sprawiają że może płynąć nieprzerwanym słupem i przylega do ścian naczynia, w którym się znajduje, jest środowiskiem wielu reakcji. To tylko kilka najpowszechniejszych przykładów. Gdyby wymienić wszystkie funkcje wody, powstałaby całkiem pokaźna lista. Pewnie dlatego, gdy szukamy oznak życia w kosmosie, szukamy wody.


Jednak na co dzień nie myślimy o tym, co jest ciekawe i zakrawające o ironię, ponieważ woda to najczęściej występująca cząsteczka w naszych organizmach. Nie wytrzymalibyśmy długo bez wody. Uznaje się, że można wytrzymać 10 dni, przy założeniu, że temperatura otoczenia nie przekroczy 21 stopni C, a my nie będziemy się ruszać, tylko spoczniemy w cieniu. Średnio jednak podaje się 3 dni, dopóki nie umrzemy z odwodnienia. Tylko 3 dni. Bez jedzenia, za to z dostępem do wody wytrzymamy ok. 3 tygodnie. Znaczna różnica.


Bilans wodny człowieka powinien być zerowy. Jednym wyjątkiem od tej reguły jest bilans dodatni u kobiet w ciąży i dzieci w okresie wzrostu. Dlatego dorosły człowiek powinien dostarczać organizmowi ok. 2 - 2,5l wody dziennie. Oczywiście w upalne dni, podczas ciężkiej pracy lub podczas ćwiczeń, podczas choroby, a nawet po zjedzeniu pikantnego, słonego czy słodkiego jedzenia, ta liczba rośnie. Wodę organizm pozyskuje z dwóch źródeł: z przemian metabolicznych oraz z całodziennej diety. Z jedzeniem dostarczamy ok. 500-900ml, z rozkładu substancji odżywczych ok. 200-300ml. Pozostałą ilość powinniśmy uzupełnić napojami. Dlaczego? Ponieważ ciągle tracimy wodę. Organizm zużywa wodę do przeprowadzania reakcji chemicznych, rozcieńczania płynów ustrojowych, czy termoregulacji. Wydalamy wodę z moczem przez nerki, przez skórę z potem czy z wydychanym powietrzem. 

Jednak mimo że niby każdy o tym wie, mimo że wszędzie o tym piszą i mówią, to jednak nie zawsze o tym pamiętamy.



Jakie są argumenty, które mogą przekonać do częstszego picia wody?


1.Organizm z większą efektywnością będzie usuwał zbędne produkty przemiany materii, jeśli ma wystarczającą ilość wody.

2.Zwiększenie ilości pitej wody zmniejsza szansę zachorowania na nowotwory (w szczególności pęcherza moczowego i jelita grubego), chorobę niedokrwienną serca, chorobę wieńcową, cukrzycę typu 2 i inne.

3.Większa ilość wypitej wody redukuje bóle głowy i migreny.

4.Regularne spożywanie wody poprawia koncentrację.

5.Woda sprawia, że skóra jest bardziej napięta i jest w lepszej kondycji. Jest ona lepiej ukrwiona, bardziej jędrna i elastyczna oraz pozbawiona tzn. „suchych skórek”.

6.Picie dużej ilości wody jest polecane przy wielu dietach, zwłaszcza odchudzających. Według wielu badań zwiększenie ilości wypijanych szklanek nie tylko zapobiega nadwadze i otyłości, ale również sprzyja redukcji tkanki tłuszczowej.

Co się stanie, jeśli jednak nic nas nie przekona i się odwodnimy?


Pierwszym i chyba wszystkim znanym objawem odwodnienia jest uczucie pragnienia. Nasz mózg prosi nas o wodę i pobudza ośrodek pragnienia. Potem gorzej się czujemy i spada nasza koncentracja. Czujemy się osłabieni i niezdolni do wykonywania jakiejkolwiek pracy pracy. Zaczyna nas boleć głowa, możemy mieć nudności i mdłości. Wydalamy bardzo stężony mocz w małych ilościach. W skrajnym przypadku stracimy przytomność, a w szpitalu otrzymamy 0,7% roztwór NaCl. Nie brzmi wesoło i takie nie jest. Odwodnienia są bardzo niebezpieczne, w szczególności dla dzieci i osób starszych.

Pamiętajmy o piciu wody przez cały rok. Może nas to uchronić od bardzo nieprzyjemnych konsekwencji.


Źródła:
https://www.focus.pl/artykul/jak-dlugo-mozna-przezyc-bez-wody
http://www.wodanastart.pl




Brak komentarzy