Co ma piernik do wiatraka, czyli jak zanieczyszczenia powietrza wpływają na naszą fizjologię?

Zanieczyszczenie powietrza w ośrodkach domowych oraz jego zła jakość w przestrzeni miejskiej są wymienione jako dwa z najgorszych toksycznych problemów zanieczyszczenia planety w raporcie z  2008r. zleconego przez Blacksmith Institute World's Worst Polluted Places. Zanieczyszczamy powietrze codziennie: jeżdżąc samochodami, kopcąc w kominach, paląc papierosy. Czasem nie zdajemy sobie sprawy jak nasze małe postępowania wpływają na jakość życia innych osób. Postanowiłam zgłębić problem, który dotyka każdego z nas – w przenośni i jak bardzo dosłownie.

Co kryje się pod pojęciem "zanieczyszczenie powietrza"?


Zanieczyszczenie powietrza to bardzo ogólne pojęcie. Zanieczyszczone powietrze zawiera różnorodne tlenki, ale i toksyczne węglowodory. Ich najczęstszymi źródłami są: pyły, ozon, dwutlenek azotu i dwutlenek siarki. Emitują je fabryki, samochody, aktywne wulkany oraz pożary lasów/pól. W Polsce istotnym problemem jest palenie w piecach węglem, w wyniku którego powstają ogromne ilości dwutlenku węgla. Niektórzy odważniejsi palą również plastik, co wykładniczo przyczynia się do wzrostu zanieczyszczenia. Ośrodki miejskie obejmujące największy stopień zanieczyszczenia to m.in. Lublin, Poznań, Warszawa, Kraków czy też Wrocław. Z raportu przygotowanego na 1 grudnia jasno wynika, że  to Lublin na chwilę obecną ma najgorszy stan powietrza, określany jako bardzo zły. 

Wróg u bram

Środowisko, w którym żyjemy ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie fizyczne. Nie bez powodu alergikom zaleca się dłuższe pobyty nad morzem czy też w lesie. Tak samo sprawa przedstawia się w kwestii zanieczyszczeń powietrza. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że w 2014 roku zanieczyszczenia spowodowały przedwczesną śmierć około 7 milionów ludzi na całym świecie. W 2012r. były istotnym czynnikiem ryzyka wielu chorób związanych z zanieczyszczeniem, w tym infekcji dróg oddechowych, chorób serca, POChP, udaru mózgu i raka płuc. Skutki zdrowotne spowodowane zanieczyszczeniami mogą obejmować trudności w oddychaniu, świszczący oddech, kaszel, astmę i pogorszenie istniejących już chorób układu oddechowego i serca. Skutkuje to zwiększonym spożyciem leków, większą potrzebą hospitalizacji, a co niepokojące, często przedwczesną śmiercią z powodu uduszenia lub fatalnego stanu układu krążenia. 


Skutki niskiej jakości powietrza dla zdrowia człowieka są daleko idące, ale głównie wpływają na układ oddechowy i układ sercowo-naczyniowy. Wśród częstych skutków życia w społeczeństwie rozwiniętym wymienia się udary mózgu, astmę, obturacyjne zapalenie oskrzeli, rozedmę płuc czy też raka płuc. Dzieci w wieku poniżej pięciu lat, które żyją w krajach rozwijających się, są najbardziej zagrożoną populacją pod względem całkowitej liczby zgonów związanych z zanieczyszczeniem powietrza. Problem dotyka całe społeczeństwo i dlatego należy jak najszybciej zacząć dbać o otaczający nas świat.

Czy opłaca się walczyć?

Wiele osób bagatelizuje problem, czego skutki możemy odczuć na własnej skórze. Jedyną formą walki ze smogiem, z zanieczyszczeniami jest edukacja społeczeństwa. Wyedukowani obywatele będą z pełną świadomością obserwowali zmiany zachodzące na Ziemi, ale co najważniejsze, wyciągali z nich wnioski i aktywnie zmieniali swoją przestrzeń. Na chwilę obecną stosuje się politykę kampanii reklamowych, jednak czy to wystarczy, aby zatrzymać efekt domina? 

No to może czas na rower?

1 komentarz: